keyboard_arrow_right Dodaj Ofertę
keyboard_arrow_right Zaloguj się
keyboard_arrow_right Zarejestruj się
keyboard_arrow_right Strona główna
keyboard_arrow_right Przemysł
keyboard_arrow_right Szukaj
keyboard_arrow_right Sprzedać

Części Zamienne

Oto Jak Ważna Jest Branża Części Zamiennych

 

Żadna maszyna nie jest w stanie działać w nieskończoność bez wymiany części. Gdy Rewolucja Przemysłowa zmieniała świat, wynaleziono wiele różnych maszyn w stosunkowo krótkim czasie. Od pojazdów pasażerskich po maszyny rolnicze, samoloty czy sprzęt produkcyjny, już w latach 20 XX wieku maszyny wykorzystywano praktycznie w każdej branży na całym świecie. Oznaczało to konieczność konserwacji, a zapotrzebowanie na części zamienne i materiały takie jak lubrykanty, klocki hamulcowe, węże i filtry rosło. Gdy doszło do dalszego rozwoju koła, pojawiły się także pneumatyczne opony.

 

Silnik Spalinowy Doprowadził Do Narodzin Całej Branży

Po wynalezieniu silnika spalinowego, producenci tacy jak Gottlieb Daimler czy Henry Ford potrzebowali ogromu części zamiennych. Pomimo tego, że budowali własne konstrukcje, nie byli w stanie wyprodukować każdej jednej części, zwłaszcza po wprowadzeniu przez Forda linii produkcyjnej do branży samochodowej. Większość produkcji części była zlecana zewnętrznym firmom, a branża części zamiennych rosła. Od kowali do drukarek 3D, części zamienne zmieniły się znacznie w niewiele ponad 100 lat. Dzisiaj, ponad siedem milionów ludzi jest częścią branży części zamiennych, a łączne jej przychody mają przekroczyć 3 miliardy dolarów w 2019.

 

Producentów dzieli się na różne grupy. Istnieją firmy produkujące części oryginalne (OEM), a inne produkują części ma wymianę. Niektóre specjalizują się w produkcji części służących poprawie parametrów czy dodawaniu nowych funkcji. Z kolei niektóre, takie jak Magna International, idą o krok dalej i opracowują różne systemy, z których następnie korzystają producenci samochodów, a nawet montują dla nich pojazdy.

 

Silnik spalinowy mocno ewoluował wraz z czasem, pojawiły się zaawansowane systemy paliwa i zapłonu. Turbosprężarki, kompresory, szereg dodatkowych silniczków, czujników i pomp – wszystko to pojawiało się wraz z czasem, a producentem większości z nich były duże firmy takie jak Bosch, Valleo, General Electric i inne. Pierwszym silnikiem z wymuszoną indukcją wykorzystującym turbosprężarkę był układ promieniowy stworzony w 1915 r. przez Sulzer. Urządzenie było najpierw wykorzystywane w statkach, ale trafiło do produkowanych seryjnie samochodów w 1962. GE, Garret, KKK oraz Holset to jedni z największych dzisiejszych producentów turbosprężarek.

 

Różne Obszary Branży

 

Przekładnie wciąż ewoluują po ponad 100 latach stosowania. Pierwsza, prymitywna skrzynia 2-biegowa została zaprezentowana w roku 1904 przez braci Sturtevant. Następnie ewoluowała ręczna skrzynia biegów, ale prawdziwym przełomem było wynalezienie skrzyni automatycznej. Mechanizm przekładni planetarnej o dwóch prędkościach zastosowano w modelu T w 1908 r. Półautomatyczne urządzenie zostało opracowane przez GM i REO na początku lat 30. XX wieku, jednakże projekt wciąż wykorzystywał sprzęgło. GM później zaprezentowało Hydra-Matic, pierwszą produkowaną seryjnie skrzynię automatyczną świata. Mercedes-Benz opracował własną wersję o podobnej funkcjonalności w 1954. Technologia ewoluowała dalej i w latach 80, pojawiły się modele pięcio i sześciobiegowe, a model 7-biegowy pokazał Mercedes Benz w 2003. ZF, Aisin, BorgWArner, GM oraz Eaton to obecnie niektórzy z wiodących producentów przekładni.

 

Hydraulika to technologia znana od dawna – nawet starożytni Grecy z niej korzystali. Obecnie, hydraulika to kluczowa część praktycznie każdej maszyny znanej człowiekowi. Co ważniejsze, wiele maszyn wykorzystywanych dzisiaj jest całkowicie opartych na hydraulice –

  koparki, wózki widłowe, ciężarówki, itd. Joseph Bramah oraz William Armstrong to wynalazcy, którzy wprowadzili hydraulikę do różnych branży dzięki swoim wynalazkom. Wykorzystanie hydrauliki wymaga wielu różnych części i systemów odpornych na wysokie ciśnienia, takich jak pompy, rury, tłoki, i wiele więcej.

 

Podwozie dowolnej maszyny czy pojazdu jest tak samo ważne jak inne części czy systemy. Układy sterowania czy hamowania stały się o wiele bardziej zaawansowane niż ich przodkowie z początku XX wieku. Nowoczesne hamulce tarczowe i zwalniacze różnią się kompletnie od starych hamulców bębnowych. Ewolucja materiału spowodowała zastosowanie znacznie bardziej wydajnych metali do tarcz hamulcowych. Systemy hamulcowe są wykorzystywane od późnego XIX wieku. Amortyzatory, resory piórowe, wały napędowe i inne elementy są ważnymi częściami zawieszenia niemal każdej maszyny, ponieważ są odpowiedzialne za sterowność i bezpieczeństwo.

 

Systemy elektryczne należą obecnie do najważniejszych układów każdej maszyny. Wykorzystując najnowsze technologie, sprawiają one, że maszyny są bezpieczniejsze i wydajniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Elementy takie jak sterowanie aktywne czy technologia drive-by-wire są bardzo ważne. Pozycjonowanie GPS i pojazdy autonomiczne już działają wśród nas, co było nie do pomyślenia ledwie sto lat temu.

Ogłoszenia z tej branży Zobacz wszystkie

HPT F11/F12 Turkey
HPT F11/F12

2020

Asia, Turkey

Żądanie Wyceny  
HPT A2FM Turkey
HPT A2FM

2020

Asia, Turkey

520 EUR Bez VAT
HPT F11/F12 Turkey
HPT F11/F12

2020

Asia, Turkey

450 EUR Bez VAT