keyboard_arrow_right Dodaj Ofertę
keyboard_arrow_right Zaloguj się
keyboard_arrow_right Zarejestruj się
keyboard_arrow_right Strona główna
keyboard_arrow_right Przemysł
keyboard_arrow_right Szukaj
keyboard_arrow_right Sprzedać

Sprzęt Konstrukcyjny

 

Historia Maszyn Budowlanych Jest Dłuższa Niż Myślisz

 

Nasza cywilizacja ma długą historię inżynierii i konstrukcji. Nowa Epoka Kamienna to okres, w którym zastosowano pierwsze prymitywne narzędzia. Wynaleziono podstawowe działania, takie jak cięcie, drapanie i tłuczenie. W epoce Miedzi i Brązu wynaleziono koło, co pozwoliło na dalszy rozwój branży budowlanej. Narzędzia stały się bardziej precyzyjne i wytrzymałe. W Epoce Żelaza wykorzystano żelaz, a nowo opracowane narzędzia pozwoliły na rozwój obróbki drewna. Uważa się, że Egipcjanie po raz pierwszy użyli rolek i sań.

 

 

Pierwszy Faktyczny Ciężki Ekwipunek Budowlany

 

Kiedy mówimy o ciężkim sprzęcie, można uczciwie powiedzieć, że pierwsi zastosowali go Rzymianie. Ludzie Starożytnej Grecji oraz Imperium Rzymskiego stosowali młyny wodne oraz dźwigi do drewna. Te urządzenia, a także pierwsze kafary, datuje się do XV wieku. Jednakże, pierwsze prawdziwe maszyny budowlane zostały pierwszy raz zastosowane na początku XVII wieku. Jeden z pionierów branży, Marc Isambard Brunel, opatentował okrągłą głowicę tunelową w 1818.

 

Dopiero pod koniec XIX wieku zostały opracowane pierwsze wersje dzisiejszych ciężkich maszyn – do tego czasu, wykorzystywano zwierzęta. Istnieją zapisy brytyjskich pogłębiarek wykorzystujących silniki parowe w 1796 r. Przenośny silnik parowy przekształcił branżę, z czego w pierwszej kolejności skorzystały maszyny rolnicze. Następnie, transformacji i rozwojowi uległy traktory, co doprowadziło do wynalezienia walca parowego. Kiedy rozpowszechnieniu uległy silniki benzynowe i diesla, stały się podstawowym wyborem napędu dla maszyn budowlanych, wypierając silniki etanolowe i naftowe. Ameryka była największym potencjalnym rynkiem dla takich maszyn.

 

Ewolucja I Wynalezienie Nowoczesnych Maszyn Ciężkich

William Otis zaprojektował pierwszą prawdziwą koparkę zasilaną własną mocą w 1835. Wykorzystywane były systemy hydrauliczne, a także sprzęt elektryczny. Wózek widłowy został wynaleziony w tym samym okresie, w którym założono Holt Manufacturing Company (dzisiaj znana pod nazwą Acterpillar) – Holt produkował traktory gąsienicowe o napezei gazowym, które wykorzystano jako podstawę i inspirację dla maszyn wojskowych. W kwestii produkcji masowej, pierwszą maszyną o dużym znaczeniu był traktor 1917 Fordson, a wkrótce po nim ładowarka łyżkowa.  Ogólnie, maszyny rolnicze znacznie wpłynęły na świat ciężkiego sprzętu budowlanego.

 

Na początku XX wieku, pierwszy komercyjny pojazd pojawił się na rynku – maszyna przewożąca drewno od firmy Lombard. Inżynierowie zobaczyli, jak gąsienice poprawią możliwości maszyn, więc zaimplementowali je – traktory, buldożery i koparki wciąż korzystają z podwozi gąsienicowych. Buldożer w obecnej postaci wynaleziono w latach 20.

 

Ręczna łopata nie była już potrzeba, ponieważ na początku XX wieku koparki hydrauliczne były już obecne na rynku od kilkudziesięciu lat. Oczywiście, zwiększyło to produktywność. Prace ziemne i kopanie wymagały nagle o wiele mniej pracy. Ciężkie dźwigi kontenerowe weszły do powszechnego użytku w latach 50. Następnie opracowano specjalne środki transportu ciężkich maszyn, co było rezultatem rosnącej ich popularności na całym świecie. W tym samym okresie, Liebherr opracował pierwszy mobilny żuraw wieżowy w roku 1949, potrzebny do budowy coraz wyższych budynków.

 

Po końcu 2WŚ, branża budowlana doświadczyła gwałtownego rozwoju w wielu krajach, co doprowadziło do bezprecedensowego zapotrzebowania na sprzęt ciężki. Branża budowlana rozwinęła się także dzięki ogromnym projektom budowy dróg i autostrad na całym świecie w latach 60.

 

Nowoczesny Sprzęt

W latach 70 i 80 wielu producentów sprzętu budowlanego połączyło się, wprowadzono także nowe przepisy, które doprowadziły do pojawienia się wydajniejszych i bardziej ekologicznych maszyn. Caterpillar dominował rynek USA oraz dużą część rynków światowych. Na początku XXI wieku pojawiły się usługi wynajmu sprzętu budowlanego, znacząc dalszy rozwój branży. Pojawiły się także pierwsze maszyny elektryczne.

 

W ciągu półtora wieku, sprzęt budowlany zmienił się nie do poznania. Dzisiaj możemy wybierać spośród różnorodnych ciężkich maszyn. Skidery, ładowarki teleskopowe, równiarki, spychacze, skrobaki, układarki rur, rozściełacze, walce, koparki i dziesiątki innych rodzajów sprytnie zaprojektowanych maszyn pomogły zmienić świat. To pojawienie się maszyn hydraulicznych, silnika parowego oraz spalinowego zmieniło świat, a dzisiaj wciąż doświadczamy dalszej ewolucji ciężkiego sprzętu.

Ogłoszenia z tej branży Zobacz wszystkie

KOMATSU PC360LC-11 Bulgaria
KOMATSU PC360LC-11

2020
Diesel
2 700 m.h.

Europe, Bulgaria

175 000 EUR Bez VAT
CATERPILLAR 966H United Kingdom
CATERPILLAR 966H

2008
Diesel

Europe, United Kingdom

45 000 EUR Bez VAT
HITACHI ZW220-6  United Kingdom
HITACHI ZW220-6

2018
1 850 m.h.

Europe, United Kingdom

123 310 EUR Bez VAT
CHERRY BK25-80 United Kingdom
CHERRY BK25-80

2016

Europe, United Kingdom

1 416 EUR Bez VAT