keyboard_arrow_right Dodaj Ofertę
keyboard_arrow_right Zaloguj się
keyboard_arrow_right Zarejestruj się
keyboard_arrow_right Strona główna
keyboard_arrow_right Przemysł
keyboard_arrow_right Szukaj
keyboard_arrow_right Sprzedać

Transport Materiałów

Oto Historia Sprzętu Transportującego Materiały

Transport materiałów jest tak stary jak ludzka cywilizacja, a ludzkość od zawsze musiała transportować surowce lub dobra z oryginalnego miejsca na miejsce przetwarzania czy wykorzystania. Wymagało to różnych metod zbierania oraz dystrybucji. Z początku, materiały transportowano podstawowymi metodami, zazwyczaj jedną jednostkę na raz.

 

Ojciec Inżynierii Przemysłowej

 Ojciec inżynierii przemysłowej – Fredrick Taylor, był także człowiekiem, który zwrócił wiele uwagi na transport materiałów. Konieczne było poprawienie procesów ładowania, jako ważnych elementów łańcucha logistycznego. Niedługo, wynaleziony został wózek widłowy. Pierwsza maszyna tego typu pojawiła się w 1915, a niedługo te pojazdy stały się bardzo ważnym gadżetem. Była to pierwsza wydajna maszyna do celów magazynowych, pozwalająca na prosty transport palet niezależnie od wagi. W rezultacie, transport materiałów i dóbr stał się o wiele szybszy. Już niedługo, wózki widłowe były zdolne do podnoszenia ładunków wysoko, co doprowadziło do rozpowszechnienia regałów paletowych.

 

Regały paletowe do pionowego magazynowania pojawiły się w późnych latach 20. Pozwoliło to na rozbudowę magazynów w pionie, zamiast zajmowania coraz większych obszarów.

 

Połowa Lat 20

Lata 40 i 50 XX wieku były okresem skupionym na poszukiwaniach wydajnych rozwiązań aby poprawić intensywne procesy transportu materiałów. Odpowiedzią była mechanizacja, konkretnie podnośniki palet. Ludzie zaczęli korzystać z terminu „ładowność jednostkowa”, co oznaczało, że palety optymalizują wykorzystanie przestrzeni w magazynie. Koncept rozpowszechnił się w latach 50, kiedy stał się elementem modułowej sieci kontenerów, co pozwoliło na ładowanie kontenerów na ciężarówki, pociągi, oraz statki. Wciąż jednak konieczne są operacje manualne, oznaczające konieczność wykorzystania ludzkich rąk w operacjach takich jak opróżnianie, napełnianie, podnoszenie lub opuszczanie dóbr i paczek. Istnieje wiele ergonomicznych sposobów na poprawę tej pracy, takich jak ekwipunek pozycjonujący (podnośniki, przechylacze, wyważarki, wciągniki, itd.). Istnieje też wiele półautomatycznych maszyn i urządzeń służących do transportu materiałów.

 

Rodzaje Sprzętu do Transportu Materiałów

Przy myśleniu o sprzęcie do transporty materiałów, powinno się uwzględniać nawet wózki i taczki. Wszystkie rodzaje dźwigów, ciężarówek przemysłowych, wózków widłowych, ciągników elektrycznych oraz innego sprzętu także znajdują się w tej kategorii, jako iż są narzędziami transportującymi czy przechowującymi ciężkie ładunki. Ważną częścią równania są także przyczepy. Kolejny ważny segment systemu to monorail oraz różne rodzaje taśmociągów, zasilanych oraz grawitacyjnych. Już wspomnieliśmy o kontenerach i paletach.

 

Taśmociągi są nadzwyczaj ważne dla transportu materiałów, a są wykorzystywane od dawna. Pierwsze, prymitywne wersje zostały zaprezentowane w 1795 – był to po prostu pas poruszający się po drewnianej platformie. Konstrukcja nie zmieniła się przez ponad 100 lat, ale na początku XX wieku, inżynierowie wreszcie ją poprawili. Już niedługo, przemysł samochodowy zaimplementował linię produkcyjną i wielokrotnie zwiększył produktywność. Henry Ford wprowadził technologię do swoich fabryk, co pozwoliło na produkcję masową na wcześniej niewyobrażalną skalę. Taśmociągi zostały także wykorzystane w kopalniach, a po 2WŚ nadszedł czas na nowoczesne materiały. Taśmociągi stały się o wiele bezpieczniejsze w latach 50. W latach 80, taśmociągi posiadały już wewnętrzne rolki, naciągi, oraz silniki.

 

Żurawie to jedne z najbardziej praktycznych przykładów ciężkiego sprzętu służącego do transportu materiałów. W zależności od lokalizacji i rodzaju materiałów, mogą być pionowe albo poziome. Zwiększają elastyczność procesów transportowych w porównaniu do taśmociągów. Istnieją już od czasów Imperium Rzymskiego, a pierwszy nowoczesny żuraw pojawił się na początku Rewolucji Przemysłowej, w projekcie Williama Armstronga. Żurawie mogą być stacjonarne, samobieżne, lub zamontowane na ciężarówkach.

 

Ciężarówki przemysłowe także są nadzwyczaj ważne w transporcie materiałów. Istnieją ciężarówki z podnośnikami czy wywrotki, wykorzystywane w zależności od zadania, w tym automatycznie prowadzone pojazdy – najnowsza technologia.

 

Roboty przemysłowe są nie tylko kluczowe w produkcji, ale także w transporcie. Bill Taylor wynalazł pierwszego takiego robota w 1937. Pierwszy patent w dziedzinie robotyki uzyskał George Devol oraz jego firma Unimation, w 1961. W końcu, firmy takie jak KUKA czy ABB pojawiły się na rynku w latach 70. Faverges SCA – wykupił Unimation w 1988 oraz wydział robotyki Bosch w 2004.

 

Transport i magazynowanie materiałów sypkich wymaga wielu specjalnych maszyn, takich jak taśmociągi, przekładniki, ruchome podłogi, układarki, podnośniki kubełkowe, wywrotki samochodowe i kolejowe, a także wiele innych.